Handel kontraktami CFD – dlaczego to popularne rozwiązanie?

Handlowanie kontraktami CFD stanowi jeden z bardzo popularnych modeli operacyjnych na giełdach światowych. Kontrakty CDF to nic innego jak pochodne instrumenty finansowe, które nastawione są na konkretne różnice kursowe. Zawierane są one pomiędzy dwiema stronami, jednocześnie zobowiązując je do wymiany kwot tzw. równych różnic pomiędzy ceną otwarcia, a cenę zamknięcia odpowiednich pozycji. Dlatego też bardzo często określane są potocznie jako kontrakty różnic kursowych. Tym samym, dlaczego obecnie handel różnymi rodzajami kontraktów CFD jest tak bardzo popularny?

Czym są kontrakty CFD?

Dynamiczny rozwój technologii i zaawansowanych narzędzi ma ogromny wpływ również na rynek finansowy. Obecnie szerokie możliwości handlowania na światowych rynkach finansowych są nieograniczone. Właśnie jedną z takich opcji jest możliwość prowadzenia handlu kontraktami CFD. Tym samym z uwagi, że kontrakty CFD mogą być lewarowane, to umożliwiają nabywcą ogromną ekspozycję na rynku na przykład w przeciwieństwie do standardowych depozytów na rachunkach.

Na ten moment można wyróżnić wiele doskonałych dla użytkowników cech takich kontraktów CFD, które przede wszystkim powodują, że są one jednymi z lepszych produktów finansowych dla doświadczonych analityków. Najważniejsze cechy kontraktów CFD to głównie:

  • Niezwykle szeroka oferta, w której skład wchodzi tysiące instrumentów finansowych z całego świata takich jak: akcje, waluty, indeksy lub kryptowalut
  • Szerokie możliwości osiągania zysków, zarówno na wzrostach cen, jak i na ich spadkach
  • Szerokie możliwości inwestycyjne, ponieważ są to produkty lewarowane.

Tym samym trzeba jasno zaznaczyć, że bardzo duże możliwości wykorzystania dźwigni, pozwala każdemu inwestorowi na otworzenie dużej ilości pozycji przy stosunkowo małym wkładzie finansowym. Warto jednak mieć na uwadze, że w takiej sytuacji ewentualne straty szczególnie przy większych inwestycjach będą znacznie większe, na co trzeba bezsprzecznie zawsze zwracać uwagę.

Kontrakty CFD – popularne możliwości generowania zysków na spadkach cen i wzrostach

Na ten moment w sytuacji zakupów odpowiednich ilości kontraktów CFD, każdy z graczy/analityków staję się ich fizycznym właścicielem. W praktyce oznacza to, że może w dowolny sposób spekulować w kontekście spadku lub wzrostu kursu wybranego instrumentu finansowego. W taki właśnie sposób możliwe jest skuteczne, ale też niepewne, bo obarczone dużym ryzykiem osiąganie zysków. Tym samym jeżeli konkretne przewidywania się nie sprawdzą, to cała inwestycja z pewnością nie przyniesie większego a przede wszystkim oczekiwanego skutku.

Niewątpliwie inwestowanie w kontrakty CFD to jeden z lepszych sposobów lokowania własnych oszczędności w celu zarabiania na giełdzie. Jednak zawsze należy z tyłu głowy mieć, że sposób ten jest ryzykowny i tak samo jak może przynosić duże zyski, tak samo może prowadzić do gwałtownych strat.